Telefon
22 215 94 57
22 774 42 58
Punkt sprzedaży
ul. Tadeusza Kościuszki 14,
05-120 Legionowo
E-mail
biuro@sklad-drewna.eu
KALKULATOR
Jaki gatunek drewna wybrać na taras?

Deski Tarasowe

 

Jeżeli zamierzasz wybudować Taras Drewniany i zastanawiasz się czy Deska Tarasowa z Świerku Skandynawskiego będzie dobrym wyborem i szukasz informacji na temat jak wykonać poprawnie Taras to dobrze trafiłeś, u nas znajdziesz legary tarasowe, deskę tarasową, Impregnat do desek tarasowych, olej do tarasów, wkręty ze stali nierdzewnej do przykręcania deski tarasowej i wiele innych produktów potrzebnych do zbudowania trwałego tarasu, a przede wszystkim oferujemy wiedzę i doświadczenie którym chętnie dzielimy się z naszymi klientami.

Żeby wykonać taras z drewna będziesz potrzebował skompletować następujące materiały.


Fundament Tarasu z Drewna

Stopy fundamentowe mogą być wykonane w różny sposób. Ważne jest, aby legar leżał i był przykręcony do stabilnej nieruchomej podstawy, do wykonania której można wykorzystać Bloczki Betonowe, Płyty Chodnikowe, Krawężniki, Pręty Gwinotwane, Kotwy Budowlane, Wylać Stopy lub ławy Fundamentowe. Ważne aby grunt pod bloczkiem, płytą chodznikową, krawężnikiem musi być zagęszczony i ustabilizowany mieszanką Cementowo-Piaskową, a w przypadku użycia prętów gwintowanych lub kotew, należy solidnie dowiązać lub dospawać dodatkowe wąsy. Beton należy odizolować od drewna np. podkładką gumową lub z tworzywa, Papą Dachową lub w inny równie skuteczny sposób.


Legary do Montażu Desek Tarasowych

W przypadku gdy chcemy oszczędzić sobie prac ziemnych związanych z przygotowaniem punktów podporowych i mamy miejsce jeżeli chodzio o całokowitą wysokość tarasu to jako podwaliny tarasu możemy użyć wyższego przekroju który przeniesie ciężar tarasu na większych odległościach pomiędzy podparciami ograniczając potrzebną ilość stóp fundamentowych. Do wykonania podwaliny możemy użyć różnych przekrojów kantówek. Legary do Podwaliny należy odpowiednio Zaimpregnować (minimum 2-3 warstwy niewymywalnego preparatu) ponieważ do tych elementów konstrukcji już nigdy nie wrócimy i w wielu przypadkach nie będzie możliwości wykonania prac konserwacyjnych bez odkręcania desek tarasowych

Rozmiar Kontrlegara możemy dopasować do wymaganej wysokości całkowitej konstrukcji tarasu, będzie on rozstawiony w odległościach wymaganym przed deskę tarasową i przykręcony do legarów podwalinowych zgodnie z zalecanym rozstawem dostosowanym do przekroju. Poniższe tabele powinny rozwiać kilka wątpliwości, na początku zaznaczę iż nic nie stoi na przeszkodzie aby stosować większe przekroje niż wskazane w tabeli. Do wykonania warto używać drewna struganego z zaokrąglonymi krawędziami- po pierwsze zagwarantuje nam to poprawność i równość wymiaru, po drugie zaoszczędzi pracy i srodka impregnującego podczas zabezpieczania legarów, gładka powierzchnia pomaga w odprowadzaniu wody i szybciej wysycha od drewna szorstkiego. Drewno suszone nie wypacza się w niekontrolowany sposób i dobrze przyjmuje preparaty impregnujące.

Przed przystąpieniem do montażu Legarów. Drewno najpierw zaimpregnuj impregnatem konstrukcyjnym i zabezpiecz preparatem powłokotwórczym przystosowanym do użycia w warunkach zewnętrznych. Pamiętaj że do tej części tarasu po montażu desek niemożliwa będzie impregnacja konserwacyjna, dlatego przyłóż się dobrze do tego zadania, zaowocuje to dłuższą żywotnością konstrukcji tarasu. 

Odległość pomiędzy punktami podparcia Wymagana Wysokość Legara Przykładowe Przekroje
(przy założeniu użycia wyższego przekroju na stojąco/ na sztorc)
Do 60cm 38-45mm 38x63mm; 45x45mm
Do 85cm 63-70mm 38x63mm; 45x70mm; 60x60mm
Do 120cm 80-95mm 38x89mm; 45x95mm; 60x95mm; 80x80mm
Do 160cm 95-120mm 45x120mm; 60x95mm; 100x100mm
Do 200cm 120mm-145mm 38x140mm; 45x145mm; 60x120mm; 60x145mm 120x120mm
Do 250mm 140-195mm 45x170mm; 45x195mm; 60x145mm; 60x170mm; 60x195mm; 100x200mm;

 

 

Deska Tarasowa

 

Do wykonania tarasu możemy użyć desek Ryflowanych lub Gładkich, ważniejszy od wzoru jest sposób zabezpieczenia drewna i montażu desek na tarasie. Niezależnie od wybranego gatunku: Świerk Skandynawski, Modrzew Syberyjski, Modrzew Europejski, Sosna Skandynawska, Daglezja czy Cedr, każdy z tych gatunków przed użyciem w warunkach narażonych na bezpośrednie oddziałowywanie warunków atmosferycznych należy przed montażem poprawnie zaimpregnować i zaolejować, a do montażu używać tylko elemntów ze stali nierdzewnej lub stali kwasoodpornej

Jeżeli zdecydujesz się na użycie produktów remmers powinieneś wykonać to w następujący sposób:

1) Powierzchnia Drewna przed malowaniem powinna być otwarta do przyjmowania impregnatów. Otwarcie struktury drewna może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy sposób na otwarcie powierzchni to przetarcie drewna papierem ścienym o grubym ziarnie ok. 80-100. Drugi sposób to zwietrzenie powierzchni drewna- wystawienie desek na działanie promieni słonecznych na 2-4 dni. (trzeba pilnować żeby deski się nie zalały wodą i żeby słońce równo oświetlało deski ponieważ mogą powstać przebarwienia)

2) Wcześniej przygotowaną powierzchnię powinniśmy dwukrotnie ze wszystkich stron zaimpregnować bezbarwnym Impregnatem Remmers IG-10 dbając o to aby zużycie i czas schnięcia pokrywały się ze wskazaniami producenta. Pamiętaj że zbyt cieńka warstwa każdego środka impregnującego nie zapewni oczekiwanej ochrony, natomiast zbyt gruba może spowodować zaschnięcie na powierzchni i powstanie zacieków na drewnie.

3) Zaimpregnowane i wysuszone deski, legary należy Zaolejować minimum dwiema warstwami ze wszystkich stron Olejem przeznaczonym do Olejowania Desek Tarasowych np. Remmers Pflege-Ol w wybranym kolorze. Olej do Tarasów jest dostępny w naszym sklepie w standardowych kolorach. Podczas olejowania musimy pilnować, aby nie zostawiać nadmiaru oleju na desce. Niewchłonięty nadmiar oleju należy zetrzeć z powierzchni drewna suchą szmatką. Do nakładania kolejnych warstw Oleju można przystąpić nie szybciej niż po 4 godzinach od nałożenia poprzedniej warstwy. Aby uzyskać równy kolor desek, drewno powinno być olejowane cieńkimi warstwami minimum 3 razy. Dla uzyskania lepszego efektu można nakładać więcej warstw oleju do momentu aż drewno przestanie wchłaniać kolejne warstwy oleju.

4) Przed montażem desek należy nawiercić otwory i wyfrezować fazę pod główkę wkręta przy użyciu Wiertła Dwustopniowego (Z Frezem). Główka wkręta nie powinna tworzyć zagłębienia w drewnie, powinna być równa lub kończyć się ok. 0,5mm wyżej niż powierzchnia deski. Po montażu nałóż kolejną cieńką warstwę oleju na widocznych stronach tarasu, tak aby wyrównać kolor i domalować jasne elementy.

5) Do montażu desek tarasowych na tarasach zewnętrznych używaj tylko wkrętów ze stali nierdzewnej A2, stali kwasoodpornej A4 np. SPAX-D wkręt do Tarasów ze Stali Nierdzewnej A2 dostępny w naszym sklepie. Do desek nie narażonych na kontakt z wodą można użyć wkrętów z powłoką SPAX Wirox.

6) Czoła Desek Tarasowych i Legrów zaimpregnuj preparatem przeznaczonym do zabezpieczania poprzecznych cięć drewna. Do zabezpieczenia użyj chemii do drewna Remmers Higro-Blocker

Grubość Desek Tarasowych powinna zależeć od ilości dostępnego miejsca. Na balkonach wykonanych z betonu tego miejsca zazwyczaj brakuje i tam świetnie sprawdzą się deski o grubości 18mm lub 21mm. Na tarasach które nie mają ograniczonej wysokości warto korzystać z grubszych materiałów które będą trwalszym rozwiązaniem ze względu na większą objętość. Tarasy z powodzeniem można wykonywać nawet z Drewna Konstrukcyjnego o przekroju np. 45x145mm - w takim przypadku materiał powinniśmy wybrać osobiście, zwracając uwagę na jedną- prawą stronę deski. Przy użyciu drewna konstrukcyjnego może być wymagane dodatkowe szlifowanie materiału papierem ściernym o ziarnie 80 lub 100

Szerokość desek należy również do prywatnego gustu inwestora, należy pamiętać o tym że deski tarasowe o szerokościach do 145mm należy przykręcać minimum 2 wkrętami na szerkości deski, natomiast deski i o szerokościach większych np. 170mm lub 195mm należy przykręcać minimum 3 wkrętami.

 

Jeżeli masz więcej pytań i potrzebujesz pomocy w dobrze materiałów zadzwoń do nas lub napisz e-mail doradzimy i pomożemy sfinalizować zakupy. U nas kupisz komplet do wykonania tarasu z drewna.

Created by HDweb