Telefon
22 215 94 57
22 774 42 58
Punkt sprzedaży
ul. Tadeusza Kościuszki 14,
05-120 Legionowo
E-mail
biuro@sklad-drewna.eu
Czym różni się Tarcica Konstrukcyjna od Tarcicy Budowlanej

Tarcica Konstrukcyjna to drewno Suszone i Strugane z opowidenią gęstością- która jest może się różnić w zależności od pochodzenia surowaca, ponieważ jest ona określana w wyniku badań środowiskowych oddzielnie dla poszczególnych okręgów leśnych. W budownictwie służy do wykonywania elementów konstrukcyjnych trwale umieszczanych w nieruchomościach takich jak budynki mieszkalne, usługowe, przemysłowe oraz użyteczności publicznej.

Tarcica Budowlana to drewno przeznaczone do wykonywania konstrukcji ogólnego przeznaczenia które nie są elementami konstrukcyjnymi w świetle prawa budowlanego np. Mała Architektura Ogrodowa, Prace Pomocnicze podczas wznoszenia budowli.

 


Dlaczego Drewno Konstrukcyjne musi być strugane? Przecież materiał będzie schowany pod karton-gipsem albo boazerią i nikt na to nie będzie patrzył- tak najczęściej reagują klienci, więc przychodzimy z pomocą.

Drewno Konstrukcyjne jest strugane, ponieważ zostało poddane certyfikacji która wymaga określonej klasy niepalności dla Tarcicy Konstrukcyjnej, a żeby taką zdolność osiągnąć materiał musi zostać poddany struganiu jednym słowem powierzchnia ma być gładka, ponieważ gładka powierzchnia jest bardziej opływowa dla płomieni i trudniej ulega zapaleniu, tym samym wydłuża czas w którym drewno zachowuje właściwości konstrukcyjne Kolejnym wymogiem dla drewna konstrukcyjnego jest ścięcie krawędzi, krawędzie wdłuż belek/kantówek powinny zostać ścięte pod kątem 45 Stopni lub Zaokrąglone, Co również ma wpływ na zapalanie się materiału. Dodatkowym plusem strugania jest równa szerokość i grubość materiału, co zapewnia szybsze i dokładniejsze budowanie.


 

Dlaczego Drewno Konstrukcyjne musi być suche?

Aby uznać wskazane Kantówki i Krawędziaki jako Tarcicę Konstrukcyjną, wcześniej takie Drewno obowiązkowo musi zostać poddane suszeniu, najlepiej jeżeli suszenie odbywa się w komorach do tego przeznaczonych, które mogą rozgrzać się do minimum 56 stopni Celsjusza utrzymanać ją przez minimum 30 min, ponieważ gwarantuje to usunięcie zarodników pleśni oraz szkodników drewna. Cały proces suszenia trwa o wiele dłużej, ponieważ składa się z sezonowania drewna na powietrzu i czasu rozgrzewania i wystudzania komory, w takim przypadku ważne jest osiągnięcie i utrzymanie wysokiej temperatury przez określony czas ponieważ gwarantuje to usunięcie zarodników pleśni oraz szkodników drewna. Przed klasyfikacją wizualną do klas Tarcicy Konstrukcyjnej. Kantówki muszą być o wilgotności maksymalnej 18%, ponieważ dopiero przy takiej wilgotności drewna, tarcica osiąga wymagane właściwości wytrzymałości na zginanie. W przypadku drewna mokrego wytrzymałość na zginanie wytrzymałość jest o blisko połowę niższa.


 

Ciąg dalszy nastąpi...

 

 

Created by HDweb